Co je to tvrdá voda a proč ničí myčku? Vysvětlíme příčiny vzniku vodního kamene a podělíme se o naše tipy, jak bojovat proti následkům tvrdé vody vhodnými přísadami do myčky. Vyzrazení zápletky: žít s tvrdou vodou není až tak těžké!
Stručně řečeno, vodní kámen je viditelným následkem tvrdé vody. Zaznamenáte ho, pokud je po mytí na sklenicích bílý film, pokud pravidelně nacházíte na nádobí vodní skvrny a pokud je kolem dveří myčky šedý nebo bílý nános. Pokud si všimnete těchto příznaků, bude vám jasné, že máte tvrdou vodu. Co to přesně znamená? Pokud žijete v oblasti s tvrdou vodou, má voda z vodovodu vysoký obsah minerálů, protože byla filtrována vápencem a křídou. Částice jemného uhličitanu hořečnatého a uhličitanu vápenatého, filtrované z těchto hornin, jsou suspendovány v běžné vodě z kohoutku a nejsou pro nás škodlivé. Jsou však špatné pro domácí spotřebiče, jako je konvice, pračka a myčka nádobí – pokud jim dovolíte, aby se z nich vytvořil vodní kámen. Pokud si nejste jisti, zda máte tvrdou vodu... pak ji pravděpodobně nemáte, ale můžete se obrátit na obecní úřad, který vám řekne přesnou úroveň tvrdosti ve vaší oblasti.
Nejlepší způsob, jak se vypořádat s tvrdou vodou, je zabránit tomu, aby se z ní vytvořil vodní kámen. Podle toho, jak tvrdá vaše voda je, nabízejí produkty Somat různou úroveň ochrany před vodním kamenem. Multifunkční mycí prostředky do myčky již obsahují sůl do myčky, která postačuje do určité míry tvrdosti vody. Například Somat All in One, Somat All in One Extra, Somat Gold a Somat Gold Gel. Chrání vaši myčku před usazováním vodního kamene a zabraňují vzniku bílých stop na skle a vodních skvrn na nádobí do 21 °dH (stupňů tvrdosti).
Pokud je vaše voda tvrdší nebo používáte mycí prostředek bez soli, jako je Somat Classic, budete muset přidat sůl zvlášť. Do myčky nemůžete používat běžnou kuchyňskou sůl, ačkoliv chemicky jde o chlorid sodný, stejný jako u kuchyňské soli, ale její jemný prášek může myčku poškodit. Sůl do myčky změkčuje vodu tím, že přitahuje jemné částice hořčíku a vápníku a brání jejich usazování na nádobí, sklenicích nebo částech myčky. Dodává se ve velkém balení a dávkuje se do k tomu určené nádržky na změkčovač, která se nachází na kovové základně myčky pod spodní zásuvkou. Když odšroubujete uzávěr, může se zdát, že je nádržka malá, ale sypejte dál – budete překvapeni, kolik soli se do ní vejde. Nemějte obavy, pokud je nádržka na změkčovač plná vody. Sůl se musí s vodou smíchat a rozpustit, aby plně zafungovala její magie. Ve videu dole uvidíte, jak to všechno funguje.
Teď už víte, jak zamezit usazování vodního kamene ve vaší myčce, a snad už nikdy nebudete muset řešit problémy s tvrdou vodou. Pokud ovšem nemáte ve skříňce sklenice s takovými ošklivými bílými zbytky a nádobí s vodními skvrnami. Dobrá zpráva je, že po příštím umytí s multifunkčními tabletami nebo gelem nebo jakmile začnete přidávat sůl do myčky, budou křišťálově čisté. Špatná zpráva je, že vodní kámen, usazený ve vaší myčce, není až tak snadné odstranit. Pokud si všimnete silných, tvrdých vrstev vodního kamene uvnitř myčky, použijte k jejich odstranění intenzivní čistič Somat a zabraňte jejímu poškození. Kvůli jistotě, že tvrdá voda nezpůsobí myčce žádnou škodu, je dobré intenzivní cyklus čištění provést aspoň jednou za měsíc.